imgDefault
مجموعه رصد خانه و آسمان ‌نمای آلاشت

مجموعه رصد خانه و آسمان ‌نمای آلاشت

75 02-دی-1399
مجموعه رصد خانه و آسمان ‌نمای آلاشت
مجموعه رصد خانه و آسمان ‌نمای آلاشت

رصدخانه آلاشت در شهر  آلاشت، یکی از شهرهای شهرستان سوادکوه، در استان مازندران واقع شده است. با تور فامیلی همراه شوید تا این جاذبه گردشگری مازندران را به شما معرفی کنیم.

مجموعه رصد خانه و آسمان‌نمای آلاشت

این مجموعه با نام رصدخانه آیت‌الله صالحی مازندرانی به عنوان تنها رصدخانه استان‌های شمالی ایران و نخستین رصدخانه استان مازندران با هدف ایجاد طرحی آموزشی و افزایش جاذبه‌های تفریحی و توریستی در سال ۱۳۸۶ بوسیله شهرداری بر روی یکی از تپه‌های این شهر بنا شده‌ است.

رصد خانه آلاشت

ارتفاع این رصدخانه از سطح دریا ۱۸۱۵ متر می‌باشد. کل مجموعه رصدخانه حاضر بر بالای تپه‌ای به ارتفاع ۵۰ متر قرار گرفته که از ۳ طرف به پرتگاه و از طرف دیگر به دامنه کوه محصور شده‌است. به همین خاطر تمام رفت و آمدها به رصدخانه و مرکز اداری مجموعه از طریق پلکان و با پای پیاده مقدور است. زمین مجموعه ۳۰۰۰ مترمربع و زیربنای آن ۳۰۰ مترمربع مساحت دارد.

رصد خانه آلاشت

امکانات رصد خانه آلاشت

در این مجموعه امکاناتی چون ۲ دستگاه تلسکوپ ۱۴ و ۶ اینچی زیر گنبدی به قطر ۴ متر نصب شده است. از دیگر امکانات مجموعه می توان به آسمان نما، ترازوی نجومی، مجموعه کامل نرم افزارها کتب و عکس و پوسترهای اخترشناسی، اتاق رایانه و سالن همایش اشاره کرد.
از دیگر امکانات مجموعه رصد خانه آلاشت می‌توان به آسمان نما، ترازوی نجومی، مجموعه کامل نرم افزارها، کتاب، عکس، پوسترهای اخترشناسی، اتاق رایانه و سالن همایش اشاره کرد.

رصد خانه آلاشت

کار رصد بیشتر در شب انجام می‌شود چون نور خورشید در روز مانع دیدن ستاره‌ها می‌شود.در روز بیشتر رصد خورشید انجام می‌گیرد که تلسکوپ و ابزار خاص خود را دارد اما هنوز فضایی برای نصب و استقرار آن ساخته نشده و قابل استفاده نیست.

مسیر دسترسی به رصد خانه آلاشت

در ابتدای شهر تابلوی مرکز نجوم آماتوری آلاشت شما را به سمت رصد خانه هدایت می کند. 
جهت هماهنگی و کسب اطلاع بیشتر می توانید با شهرداری آلاشت به شماره تماس: ۵۳۳۲۰۸۴- ۰۱۲۴ تماس حاصل نمایید.
آدرس: سوادکوه ،آلاشت


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط
مزرعه گل آفتابگردان استارم بهشهر مازندران

مزرعه گل آفتابگردان استارم بهشهر مازندران

گل آفتاب‌گردان یا گل آذرگون گیاهی است یک ساله که تا حدود سه متر رشد می‌کند و گل آن درشت و بسیار زیباست که به قطر ۳۵ سانتیمتر می‎رسد .کشتزار آفتابگردان، چون مزرعه آفتاب است که زیبایی ‎اش چشم هر بیننده‌ای را به خود معطوف می‎کند.

06-بهمن-1399
124 0
مقاله