imgDefault

دیو چشمه مازندران

139 20-آذر-1399
دیو چشمه مازندران
دیو چشمه مازندران

دیوچشمه نوشهر یکی اززیبا ترین و معروف ترین جاذبه های گردشگری مازندران بوده و در یک منطقه توریستی با چشم اندازهای طبیعی و تفریحی متعددی قرار گرفته است با تور فامیلی همراه باشید تا این مکان زیبا را به شما معرفی کنیم.

دیو چشمه مازندران

این چشمه زیبا و پرجاذبه به دلیل آب بسیار فراوان و گوارا،اهالی منطقه از دیرباز آن را دیو چشمه یا چشمه بزرگ نامیدند.عمق چشمه نیم متر،طول آن پنج متر و عرض چشمه حدود سه متر است و کمی پایین تر از چشمه،سنگفرش‌های منقش و زیبا به صورت پلکانی موزائیک کاری شده که جلوه این چشمه را دو چندان کرده است. برای رسیدن به این چشمه بزرگ پس از طی  24 کیلومتر از ابتدای دو راهی چالوس به کجور در حاشیه راست جاده ییلاقی بخش کجور این چشمه زیبا و دیدنی رخ می‌نمایاند. 

دیو چشمه نوشهر

معرفی دیو چشمه مازندران

آب این چشمه در فصل تابستان بیش از فصل زمستان سرد و یخ است که این بر جاذبه این چشمه رویایی افزوده است. نوشیدن جرعه آبی از این چشمه،علاوه بر رفع تشنگی و خستگی سفر،روح و روان هر گردشگر را صفا می‌دهد. یک ضرب مثلی کجوری هم می‌گوید:هر که آب دیو چشمه را بخورد،دوباره به این منطقه بازمی‌گردد. فضای سبز و وجود انواع گونه‌های درختی و درختچه‌ای در حاشیه،این چشمه را به مکان رویایی مبدل ساخته که در تمام فصل‌های سال گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. 

جالب است بدانید بسیاری از زوج‌های جوان کجوری هنگامی جشن عروسی به پای این چشمه می‌آیند تا با نوشیدن جرعه آبی،همه مهر و طراوت به یکدیگر هدیه دهند و هم به رسم یادگار و برای گرامی داشت این روز خجسته عکس و فیلمی بگیرند.
آب چشمه در فاصله حدود یکصد متری از طریق یک نهر سنگ چین شده به سمت توربینی هدایت و آن را به حرکت در می‌آورد که دیدن این صحنه خاطره آمیز و جذاب است. دیو چشمه نه تنها از نطر جاذبه‌های طبیعی بلکه آب آن نیز برای مصارف کشاورزی و مزارع پرورش ماهی مناسب است.

دیو چشمه نوشهر

میزان آبدهی این چشمه بین ‪ ۱۸۶تا ‪ ۲۷۰لیتر در ثانیه است. دیوچشمه از طریق رودخانه عواز به رودخانه بزرگ چالوس می‌پیوندد و سرانجام به دریای خزر می‌ریزد. به رغم اینکه سالانه شمار زیادی برای طبیعت گردی به این چشمه سفر می‌کنند اما طرح مناسب و امکانات لازم رفاهی و تفریحی در این منطقه پیش بینی نشده است.

دیو چشمه نوشهر

بهترین زمان بازدید از دیوچشمه نوشهر

در فضای سبز اطراف دیوچشمه می توانید شاهد انواع گونه های درخت و درختچه ها باشید که جذابیت بی نظیری را به این چشمه داده و مسافران با حضور در این منطقه از تماشای طبیعت دلپذیر آن سیر نخواهند شد. 
با توجه به شرایط اقلیمی حاکم در این منطقه می توان گفت بهترین زمان سفر به دیوچشمه فصل بهار و تابستان می باشد گردشگران می توانند با سفر در این ایام از سال در کنار طبیعت سرسبز و آب و هوای خنک و معتدل لحظات نابی را تجربه کرده و بهترین سفر داخلی خود به شمال ایران را داشته باشید. 


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط
مزرعه گل آفتابگردان استارم بهشهر مازندران

مزرعه گل آفتابگردان استارم بهشهر مازندران

گل آفتاب‌گردان یا گل آذرگون گیاهی است یک ساله که تا حدود سه متر رشد می‌کند و گل آن درشت و بسیار زیباست که به قطر ۳۵ سانتیمتر می‎رسد .کشتزار آفتابگردان، چون مزرعه آفتاب است که زیبایی ‎اش چشم هر بیننده‌ای را به خود معطوف می‎کند.

06-بهمن-1399
124 0
مقاله