imgDefault
جنگل پاجی دودانگه ساری 

جنگل پاجی دودانگه ساری 

123 17-آذر-1399
جنگل پاجی دودانگه ساری 
جنگل پاجی دودانگه ساری 

جنگل پاجی مکانی است که به راحتی می توانید به آرامشی وصف ناشدنی به دور از هیاهوی ترافیک شهری برسید و لذت ببرید .
این جنگل درمنطقه حفاظت شده بولا در استان مازندران و در روستای پاجی قرار گرفته است. این جنگل پر است از رنگ‌های زنده و گرم درختان و شنیدن صدای دلنشین طبیعت در دل کوههای بلند با تور فامیلی همراه باشید تا این جنگل زیبا را به شما معرفی کنیم.

جنگل پاجی دودانگه ساری 

جنگل پاجی دودانگه ساری 

جنگل پاجی دودانگه یکی از جنگلهای انجیلی ایران است . که در فصل پاییز به قدری زیبا و دیدنی می باشد که حتی تصور کردن آن هم سخت است . نوع درختان این منطقه باعث شده رنگ برگ‌ها در پاییز تنوع زیادی داشته باشد. 
در واقع اگر در زمان مناسبی به جنگل پاجی سفر کرده باشید، متوجه خواهید شد که رنگ‌ها از زرد شروع می‌شود و در انواع مختلف نارنجی و قرمز و گاهی ارغوانی ادامه می‌یابد. 
جنگل پاجی جایی است که می‌توانید خود را غرق در عکس طبیعت کنید. آن قدر رنگ‌ها دل‌نواز هستند که به هر درختی برسید، باز هم عکس تازه‌ای خواهید گرفت و از نظاره آن سیر نخواهید شد.

جنگل پاجی دودانگه 

یکی از درختان شگفت‌انگیز جنگل پاجی درخت انجیلی است که به درخت آهن نیز معروف است . این درخت خزان‌کننده می‌تواند تا ۳۰ متر ارتفاع بگیرد. برگ‌های متناوب بیضی شکل به رنگ سبز روشن دارد که لبه‌های آن مواج است. گل‌های این درخت هم به صورت کپه‌ای و ترکیبی از سبز متمایل به ارغوانی هستند که بعد به میوه‌ای چوبی و کپسولی شکل تبدیل می‌شوند. روی تنه درخت انجیلی می‌توانید لکه‌های سفید رنگی ببینید که آن را از دیگر درختان مشابه متمایز می‌کند. یکی از دلایلی که آن را به نام «درخت آهن» هم می‌شناسند، چوب بسیار محکم آن است.

یکی از نکات جالب در مورد درخت انجیلی، شاخه‌های آن است که هنگام رشد به طرز عجیبی به هم جوش می‌خورند و شبکه تودرتوی زیبایی به وجود می‌آورند. این درخت به نوعی یک درخت باستانی به حساب می‌آید، چون از دوران سوم زمین‌شناسی تا به حال باقی مانده و در منطقه رویشی خزری یافت می‌شود. رنگ برگ‌های انجیلی در فصل پاییز بی‌نظیر است. البته گیاهان و درختان زیادی در این جنگل قابل رویت هستند که تنها به یکی از آن‌ها اشاره کردیم که شهرت بالایی دارد. اگر به اطراف خود دقت کنید، انواع قارچ‌، گل‌ و گیاهان کوچک و بزرگی را خواهید دید که همه جا را پوشش داده‌اند.
جنگل پاجی دودانگه در منطقه حفاظت شده بولا قرار گرفته است. این منطقه تحت حفاظت، حدود ۳۹۰۰ هکتار وسعت دارد و بخشی از آن جزو دیدنی های مازندران بوده و بخش دیگر در استان سمنان واقع شده است. منطقه حفاظت شده بولا در همسایگی منطقه حفاظت‌شده پرور و همچنین پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه و در نزدیکی پارک ملی کیاسر است.

بهترین زمان برای بازدید از جنگل پاجی

بهترین زمان‌های بازدید از جنگل پاجی فصل پاییز است که رنگ برگ درختان نظیر ندارد. البته قطعا در فصل بهار هم بازدید از این منطقه و دیدن سرسبزی آن بسیار لذت‌بخش خواهد بود. اما اگر بخواهید راز پنهان این جنگل را از نزدیک آشکار کنید، بهتر است در فصل پاییز اقدام به بازدید کنید.باید حواستان باشد که روز و ماه درستی را برای گشت‌وگذار در این منطقه انتخاب کنید.

نحوه دسترسی به جنگل پاجی ساری

برای رفتن در دل روستای پاجی بهتر است خودروی مناسبی داشته باشید که در مسیرهای خاکی به مشکل برنخورد. زمانی که وارد مسیر روستاها می‌شوید، راه کمی پیچیده می‌شود. یا باید یک راهنمای راه ‌بلد همراه داشته باشید یا از مردم محلی کمک بگیرید. 
در نهایت به یک فضای باز می‌رسید که یک ساختمان مسجد هم در آن قرار گرفته است. خودروی خود را همین جا پارک کنید و پیاده در مسیر رودخانه به راه بیفتید.
یادتان باشد که از مسیرهای اصلی دور نشوید، به خصوص اگر راهنمای محلی همراهتان نیست. گم شدن در جنگل خیلی ساده اتفاق می‌افتد و بعد باید ساعت‌ها دنبال مسیر برگشت باشید. اگر از راه درست بروید، در قسمتی از مسیر به فضای بازی می‌رسید که می‌توانید کمی در آن اتراق کنید و از فضای اطراف لذت ببرید. در این قسمت، رودخانه هم در فاصله کمی از شما قرار دارد.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط
مزرعه گل آفتابگردان استارم بهشهر مازندران

مزرعه گل آفتابگردان استارم بهشهر مازندران

گل آفتاب‌گردان یا گل آذرگون گیاهی است یک ساله که تا حدود سه متر رشد می‌کند و گل آن درشت و بسیار زیباست که به قطر ۳۵ سانتیمتر می‎رسد .کشتزار آفتابگردان، چون مزرعه آفتاب است که زیبایی ‎اش چشم هر بیننده‌ای را به خود معطوف می‎کند.

06-بهمن-1399
124 0
مقاله