imgDefault
روستای کروا مازندران

روستای کروا مازندران

95 13-بهمن-1399
روستای کروا مازندران
روستای کروا مازندران

روستای کروا روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان قائم‌شهر در استان مازندران می باشد. با تور فامیلی همراه باشید تا این روستای زیبا را به شما معرفی کنیم.

روستای کروا مازندران

روستای کروا در اصل یک روستا است که خود افراد محل آن را به دو بخش تقسیم کردند.که یک بخش آن را بالا کروا و بخش دیگر را پایین کروا نامیدند ولی درحال حاضر شورای دو محل یکی است و یک زمین فوتبال مشترک در بالا کروا و یک تیم فوتبال وجود دارد و درپایین کروا یک مسجد و بالا کروا نیز شاهد یک مسجد هستیم.  وبراساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۵۰۳نفر (۱۳۷خانوار) بوده‌ است.

روستای کروا قائم شهر

موقعیت روستای کروا قائم شهر

روستای کروا به فاصله ی ۵ کیلومتری از مرکز شهرستان قائمشهر قرار دارد. راههای ورودی روستا از مسیر اصلی، منطقه کوچکسرا می باشد که برای رسیدن به روستا باید از روستاهای هردورود و چفت سر عبور کنیم.
مسیر فرعی ورودی روستا، روستای همجوار چمازکتی میباشد که دو روستای چمازکتی و کروا دارای آرامگاه مشترک به نام سید زرین نوا میباشند که طبق اطلاعات بدست امده حدود نهصد سال قدمت دارد و ثبت سازمان میراث فرهنگی میباشد. 
مالکیت روستای کروا در گذشته تا منطقه سید محله قائمشهر نیز وسعت داشت. طبق نقشه های قدیمی روستای کروا در اصل به نام کُرّپا نام گذاری شده بود و علت آن وجود تعداد زیاد چارپایان بوده که به مرور زمان به نامهای کُرپا ، کرفا و در آخر به نام کروا به ثبت رسید.

روستای کروا قائم شهر

منطقه ای در داخل روستا به شکل تپه ای در داخل دشت محصور گشته که طبق اطلاعات بدست آمده به نام فعلی جُند کِتی ودر قدیم به نام زندان کِتی مشهور بوده که نژادهای گبری در این منطقه زندگی میکردند.
حدود تقریبی زمین کشاورزی روستا ۳۰۰ هکتار میباشد که ۷۰ درصد آن متعلق به مهاجرین روستاها و شهرهای اطراف و۳۰ درصد متعلق به اهالی روستا میباشد.
 بعد از انقلاب اسلامی از نظر تولیدی و اقتصادی به جز چند واحد تولیدی مرغداری فعالیت اقتصادی خاصی از طرف دولت یا سرمایه گذاران صورت نگرفته است .از نظر معشیتی و درامد خانوار اهالی روستا را باید افراد متوسط وحتی زیر خط فقر برشمرد.فعالیت دامداران در گذشته به صورت بومی بوده است.در این روستا فعالیت گسترده خاصی انجام نمی گیرد و اکثر اهالی به صورت کارگر کار می کنند.

روستای کروا از نظر میراث فرهنگی به علت وجود تپه های دین سر و جُند کِتی و بنای قدیمی ساق نفار و همچنین امامزاده حبیب رضا و امامزاده اسماعیل رضا دارای اهمیت خاصی است.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط
مزرعه گل آفتابگردان استارم بهشهر مازندران

مزرعه گل آفتابگردان استارم بهشهر مازندران

گل آفتاب‌گردان یا گل آذرگون گیاهی است یک ساله که تا حدود سه متر رشد می‌کند و گل آن درشت و بسیار زیباست که به قطر ۳۵ سانتیمتر می‎رسد .کشتزار آفتابگردان، چون مزرعه آفتاب است که زیبایی ‎اش چشم هر بیننده‌ای را به خود معطوف می‎کند.

06-بهمن-1399
78 0
مقاله