imgDefault
تالاب حمید آباد ساری 

تالاب حمید آباد ساری 

75 01-بهمن-1399
تالاب حمید آباد ساری 
تالاب حمید آباد ساری 

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شمال ایران تالاب حمیدآباد ساری است که در استان مازندران قرار دارد با تور فامیلی همراه باشید تا این جاذبه گردشگری را به شما معرفی کنیم.

تالاب حمید آباد ساری 

تالاب حمید آباد در جاده دریای ساری به سمت فرح آباد (خزرآباد) در روستای سرسبز و زیبای حمید آباد قرار دارد. این تالاب پوشیده از گلهای نیلوفر آبی هستند که در زمان باز شده جلوه خاصی به این تالاب و این منطقه می دهد.

تالاب حمید آباد

گونه های مختلف پرندگان اعم از پرندگان مهاجر و غیرمهاجر در این تالاب زندگی می کنند که زیبایی این منطقه را صد چندان می کند. در ادامه این مسیر هم به مجموعه تاریخی فرح آباد و شاحل دریای خزر می رسید.

معرفی روستای حمید آباد ساری

آبندان روستای حمید آباد ساری دارای قدمتی ۵۰۰ ساله می باشد که به دستور شاه عباس دوم صفوی ساخته شد. این آبندان به منظور آبرسانی و آبیاری مزارع و شالیزارهای منطقه فرح آباد صورت گرفته است. 

تأمین آب آبندان از طریق رودخانه تجن و به وسیله کانالی مهندسی شده انجام شد. این کانال از خشت آجر ساخته شده است و کار آبرسانی آن تا اواخر دوره قاجار در حال انجام بود ولی در حال حاضر چیزی جزء باقی مانده های خشت آجری در عمق ۱ تا ۲ متری زمین پیدا نمی شود.
در حقیقت خدمت شاه عباس در مازندران به خاطر وجود مادر مازندرانی خویش و هم چنین وجود راه سنگفرش شده که راه ارتباط ساری به فرح آباد بود و ایشان دستور ساخت آن را در نزدیکی کانال داده بودند چیز دیگری نمی توان یافت.

راه دسترسی به تالاب حمید آباد

برای رسیدن به این منطقه جاده دریا رو در پیش بگیرید و بعد از عبور از پمپ بنزین تابلو روستای دارمیزکنده را مشاهده نموده و دور برگردون را دور زده و در راه بعد از عبور از کارخانه چسب رازی به مقصد نایل می شوید.

پیشنهاد ویژه ای که به شما گردشگر عزیز می توان کرد این است که زمانی که قصد دیدن تالاب حمید آباد ساری را کردید حتما با خود دوربین عکاسی و فیلمبرداری به همراه داشته باشید و باطری آن را چک نمائید. 
هم چنین در ادامه مسیر جاده ای تالاب حمید آباد ساری می توانید شاهد مجموعه تاریخی فرح آباد و دریای خزر باشید.
آدرس : جاده دریای ساری به سمت فرح آباد (خزرآباد)، روستای حمید آباد ساری


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط
مزرعه گل آفتابگردان استارم بهشهر مازندران

مزرعه گل آفتابگردان استارم بهشهر مازندران

گل آفتاب‌گردان یا گل آذرگون گیاهی است یک ساله که تا حدود سه متر رشد می‌کند و گل آن درشت و بسیار زیباست که به قطر ۳۵ سانتیمتر می‎رسد .کشتزار آفتابگردان، چون مزرعه آفتاب است که زیبایی ‎اش چشم هر بیننده‌ای را به خود معطوف می‎کند.

06-بهمن-1399
79 0
مقاله