imgDefault

عمارت فاضلی ساری 

107 29-دی-1399
عمارت فاضلی ساری 
عمارت فاضلی ساری 

عمارت فاضلی ساری یکی از جاذبه‌های گردشگری ایران به حساب می‌آید. که از از حیث تاریخی، هنری و فرهنگی ارزش زیادی دارد. با تورفامیلی همراه باشید تا این خانه تاریخی را به شما معرفی کنیم.

عمارت فاضلی ساری 

عمارت فاضلی ساری 

عمارت فاضلی در محله آب انبار نو ساری واقع شده است و دارای دو عمارت مسکونی متعلق به دوره قاجار و پهلوی است. طبق اطلاعات منتشر شده توسط شرکت عمران و مسکن سازان مازندران، در حال حاضر خانه فاضلی‌ها دارای کاربری خاصی نیست و بازدید برای عموم آزاد است. هدف اصلی از بازسازی خانه فاضلی‌ها مرمت ساختمان‌های قدیمی اطراف این عمارت و رسیدن به یک مجموعه تاریخی با کاربری فرهنگی شاخص در شهر ساری است.

عمارت فاضلی ساری 

تاریخچه عمارت فاضلی ساری

این بنا متشکل از ۲ عمارت زیباست که یکی از آن ها در دوره قاجار ساخته شده و دیگری در دوره پهلوی اول به این عمارت افزوده شده است. همانطور که از نام بنا مشخص است این عمارت محل سکونت خاندان فاضلی ها بوده و گفته می شود صاحب این ملک معلم بوده است ولی هیچ اطلاعاتی در خصوص معمار عمارت فاضلی جایی ثبت نشده است. درست زمانی که بنا رو به تخریب بود، پروژه مرمت و بازسازی اش شروع شد و بعد از ۲ سال و در سال ۱۳۹۱ درهای این خانه بدون هیچ کاربری خاصی به روی عموم گشوده شد.

عمارت فاضلی ساری 

معماری عمارت فاضلی ساری

ویژگی های معماری این بنا به خصوص شیوه تزیینات آجری آن منحصر به فرد هستند. هر دو سبک معماری پهلوی و قاجار را می توان در این بنا نظاره گر بود. عمارت فاضلی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
این عمارت که جلوه هایی از هنر معماری دوره قاجار و پهلوی را بازتاب می کند به سبب تزیینات منحصر به فردش جایگاه ویژه ای در بین بناهای تاریخی ساری حتی ایران دارد. این ویژگی ها باعث شده زیبایی عمارت بیش تر به چشم بیاید و قلب بازدیدکننده را به تسخیر دربیاورد. عمارت فاضلی ها با احتساب زیرزمینش ۳ طبقه و ۳ حیاط دارد و از معدود خانه های ۳ طبقه آن زمان به شمار می رفته است.

عمارت فاضلی ساری 

مسیر دسترسی به عمارت فاضلی ساری

عمارت فاضلی ها در یکی از معروف ترین منطقه های شهر قرار گرفته است؛ منطقه تاریخی آب انبار نو جایی است که دیگر جاذبه های تاریخی شهر را در دل خود جای داده و از آنجایی که نزدیک به میدان ساعت است دسترسی به آن بسیار راحت خواهد بود.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط
مزرعه گل آفتابگردان استارم بهشهر مازندران

مزرعه گل آفتابگردان استارم بهشهر مازندران

گل آفتاب‌گردان یا گل آذرگون گیاهی است یک ساله که تا حدود سه متر رشد می‌کند و گل آن درشت و بسیار زیباست که به قطر ۳۵ سانتیمتر می‎رسد .کشتزار آفتابگردان، چون مزرعه آفتاب است که زیبایی ‎اش چشم هر بیننده‌ای را به خود معطوف می‎کند.

06-بهمن-1399
79 0
مقاله