imgDefault
گردشگری استان مازندران 

گردشگری استان مازندران 

115 10-آذر-1399
گردشگری استان مازندران 
گردشگری استان مازندران 

مازندران با جلگه‌های سرسبز، کوهستان‌های پربرف، بیشه‌زارها و جنگل‌های هیرکانی در کنار سواحل زیبای دریای کاسپین (دریای خزر)، یکی از پرطرفدارترین استان‌های ایران برای گردشگری به شمار می‌رود.
معمولاً تصور افراد از مناطق گردشگری مازندران گوشه‌هایی از طبیعت جوان و پر انرژی این استان است که هر لحظه میزبانی گرم و زیبا برای سفرهای گاه و بیگاه شما خواهد بود، اما اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که مناطق گردشگری مازندران را تنها محدود به طبیعتش می‌دانید، لازم است با تور فامیلی همراه شوید و این استان شمالی زیبا را یک بار دیگر با جمله‌ای ساده برایتان معرفی کنیم.

گردشگری استان مازندران 

گردشگری استان مازندران 

استان مازندران را می‌توان تلفیقی بسیار هنرمندانه از زیباترین عناصر موجود در طبیعت، تاریخ، معماری و مذهب و همینطور عناصری زندگی‌بخش مانند هیجان و تفریح دانست. یعنی تنها جاذبه‌های آن درخت‌های سر به فلک کشیده و جنگل‌های سرسبز و انبوه و دریای آبی و کوه‌هایش نیستند. 
شما در مازندران شاهد اماکن مذهبی و تاریخی بسیاری خواهید بود که هر کدام خبر از پیشینه‌ای غنی، ارزشمند و شنیدنی از این گوشه شمالی کشورمان می‌دهند و حتی این‌ها هم تنها جاذبه‌ها و مناطق گردشگری مازندران نخواهند بود.
همانطوری که حتماً می‌دانید و آوازه‌اش نیز پیچیده، مازندران امروزه به عنوان یکی از قطب‌های توریستی و تفریحی بسیار معتبر و شناخته شده و مورد پسند کشورمان است. این را فقط گفته‌ها اثبات نمی‌کنند، بلکه برای اثبات آن به خود می‌توانید سفری کوتاه در بهار یا تابستان به این استان تدارک ببینید تا شاهد سیل عظیم گردشگران در آن باشید.

تاریخچه مازندران

بررسی‌های باستان‌شناسی غارهای هوتو و کمربند بهشهر نشان می‌دهد که سکونت انسانی پیش از میلاد مسیح در این منطقه وجود داشته‌است. در کتیبه‌‌ی بیستون نیز از حدود جغرافیایی مازندران و گیلان با نام پتشواریش نام برده شده است.
این منطقه پیش از این «طبرستان» نامیده می‌شد و در قرن هفتم هجری قمری به مازندران تغییر نام داد.  

جغرافیا مازندران

بلندترین کوه ایران، دماوند، در استان مازندران واقع شده است. این استان با استان‌های گلستان، سمنان و تهران همسایه است و از دریا به کشورهای ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و آذربایجان راه دارد.

آب و هوا مازندران

آب و هوای مازندران با توجه به وجود دریا، كوه و جنگل به دو نوع معتدل مرطوب و كوهستانی تقسیم می شود.
آب و هوای كوهستانی: شامل آب و هوای معتدل كوهستانی و آب و هوای سرد كوهستانی است. دوری از دریا و افزایش تدریجی ارتفاع در اراضی جلگه ای، تغییرات خاصی را در آب و هوای این استان پدید آورده است. به طوری كه در ارتفاعات 1800 تا 3000 متری ، آب و هوای معتدل كوهستانی با زمستانی های سرد و یخ بندان طولانی و تابستان های كوتاه و معتدل وجود دارد.در ارتفاعات بالای 3000 متر كه دمای هوا به شدت پایین می آید، دارای زمستانی هاس سرد همراه با یخ بندان طولانی و تابستان ها كوتاه و خشك است. در این نواحی هوا غالبا" برفی است و در ارتفاعات مهم چون تخت سلیمان و دماوند یخچال های كوهستانی و طبیعی ایجاد شده است. میانگین میزان ریزش باران در این استان كمتر از گیلان است.

آب و هوای معتدل و مرطوب : وجود دریای مازندران و رشته كوه های البرز و نزدیكی این دو مظهر طبیعت به یكدیگر در نواحی جلگه ای تا كوهپایه های شمالی البرز، آب و هوای معتدل و مرطوب را به وجود آورده است، تابستان های آن به ویژه در سواحل دریا، گرم و مرطوب است. زمستان های این نواحی معتدل و مرطوب و به ندرت یخ بندان می شود.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط
مزرعه گل آفتابگردان استارم بهشهر مازندران

مزرعه گل آفتابگردان استارم بهشهر مازندران

گل آفتاب‌گردان یا گل آذرگون گیاهی است یک ساله که تا حدود سه متر رشد می‌کند و گل آن درشت و بسیار زیباست که به قطر ۳۵ سانتیمتر می‎رسد .کشتزار آفتابگردان، چون مزرعه آفتاب است که زیبایی ‎اش چشم هر بیننده‌ای را به خود معطوف می‎کند.

06-بهمن-1399
124 0
مقاله